SKW20N60FKSA1
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SKW20N60FKSA1
  • 1
Test Condition : 400V, 20A, 16 Ohm, 15V
Product Category : IGBT Modules
Current - Collector Pulsed (Icm) : 80A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600V
Switching Energy : 440µJ (on), 330µJ (off)
Mounting Type : Through Hole
Manufacturer : Infineon Technologies
Minimum Quantity : 240
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type : NPT
Reverse Recovery Time (trr) : 300ns
Supplier Device Package : PG-TO247-3
Part Status : Obsolete
Packaging : Tube
Gate Charge : 100nC
Td (on/off) @ 25°C : 36ns/225ns
Input Type : Standard
Package / Case : TO-247-3
Current - Collector (Ic) (Max) : 40A
Power - Max : 179W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.4V @ 15V, 20A
Series : -
Description : IGBT 600V 40A 179W TO247-3